Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η Αναγέννηση στο δύσκολο θεσσαλικό ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Μ’ ενα γκολ του Βλαχομήτρου στο 78′ της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και το κράτησαν μέχρι το φινάλε κατακτώντας τους τρείς υπερπολύτιμους βαθμούς!

Οι “κιτρινόμαυροι” δέχθηκαν το γκολ σ’ ενα σημείο που δεν φαινόταν ότι κινδυνεύουν, ενώ στο πρώτο ημίχρονο που το ματς είχε καλύτερο ρυθμό έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα.

Ηταν ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι με δύο ποιοτικές ομάδες, που κρίθηκε, όπως το αναμέναμε στις λεπτομέρειες.

Είναι η πρώτη ήττα της Αναγέννησης μετά από τρία ολόκληρα χρόνια! Να σημειώσουμε πως αποβλήθηκε και ο Μπιανκόνι στο 82′ με δύο συνεχόμενες δεύτερες κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία.

Στο 1′ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Κουτσιανικούλης σ’ ενα παιχνίδι που πήγαν όλα ανάποδα για την ομάδα της Καρδίτσας.

Σε λίγο λεπτομέρειες και αργότερα οι φάσεις και το γκολ του αγώνα.