O AΣΚ μπήκε με το δεξί στις φετινές επίσημες διοργανώσεις κερδίζοντας χθες το απόγευμα στη Βέροια τον Φίλιππο για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση και δείχνοντας από πολύ νωρίς ότι και φέτος θα είναι ανταγωνιστικός.

Τι κι αν είχε μόλις λίγες ημέρες προετοιμασίας, τι κι αν είχε απουσίες, το Καρδιτσιώτικο συγκρότημα ήταν καλύτερο του αντιπάλου του σε όλο το παιχνίδι και νίκησε 72-84.

Θετικό και το ντεμπούτο του Δημήτρη Λιόγα στον πάγκο της Καρδιτσιώτικης ομάδας.
Οσον αφορά το παιχνίδι μετά από ένα επιφυλακτικό πρώτο δεκάλεπτο, ο ΑΣΚ κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του και να πάρει προβάδισμα, κλείνοντας 40-45 το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι ‘’κυανόλευκοι’’ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν να προηγούνται με διψήφιο αριθμό στις αρχές της επανάληψης. Η γ΄ περίοδος τελείωσε 56-65, με τον ΑΣΚ να κρατά το προβάδισμα μέχρι το τέλος να φτάνει στη νίκη με 72-84. ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-45, 56-65, 72-84.