Ο ΑΣ Καρδίτσας συνέχισε την φρενήρη κούρσα του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 Εθνικής κατηγορίας, επικράτησε με 81-69 της Ελευθερούπολης στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο κλειστό της Καρδίτσας και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στον μαραθώνιο!

Το τελικό σκορ μπορει να δείχνει ότι οι “κυανόλευκοι” επικράτησαν άνετα αλλά τα πράγματα δεν ήταν έτσι καθώς έγινε ένα μεγάλο ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να είναι άκρως ανταγωνιστικοί.

Κατόρθωσαν μάλιστα να προηγηθούν σε δύο περιπτώσεις (προς το τέλος του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου) με 12 πόντους διαφορά!

Η ψυχή όμως των παικτών ΑΣΚ, η καθοριστική παρουσία του Γιάννη Μπουρούση που πέτυχε 21 πόντους στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης έγειραν την πλάστιγγα υπερ της Καρδιτσιώτικης ομάδας που αρνείται να χάσει!

Στην πρώτη περίοδο η Ελευθερούπολη προηγήθηκε 17-18, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με δέκα πόντους μπροστά 33-43!

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΣΚ πέρασε μπροστά με ισχνό προβάδισμα (55-44) και τελικά επιβάλλοντας του στο τέλος επικράτησε με 81-69.

Πρόκειται για μία τεράστια νίκη σε αξία που βεβαίως πανηγυρίστηκε αναλόγως…