1-1 για την Αναγέννηση με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό

Xωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σημερινό θεσσαλικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Super League 2 όπου η Αναγέννηση αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Oι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποίησαν μια έξοχη εμφάνιση, όπως έχουν κάνει σε όλα τα ντέρμπι με τους πρωτοπόρους φέτος (έχασαν μόλις ένα κι αυτό στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό!), αλλά υπήρξαν άτυχοι καθώς δεν πήραν αυτό που άξιζαν και έμειναν στην ισοπαλία.

Κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο ημίχρονο με καλή ανάπτυξη, επιθετικό πνεύμα και προηγούμενοι με 0-1 στο 23′ με γκολ που προήλθε από φάουλ του Κοζορώνη και απόκρουση του Κυριακίδη που έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μπάγιτς.

Η Νίκη Βόλου στο πρώτο 45λεπτο είχε ν’ αντιπαρατάξει μόνο δύο σουτ του Κυριακίδη που έφυγαν έξω από την εστία του Τσέλιου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Νέας Ιωνίας φόρτσαρε, ανέβασε πολύ τις γραμμές της, πίεσε και έκλεισε την Αναγέννηση στα καρέ της, αλλά και πάλι δυσκολευόταν να βγάλει καθαρή ευκαιρία για να φθάσει στην ισοφάριση.

Τελικά βρήκε τον τρόπο στο 71′ με ένα πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Πουλόπουλος σε  χέρι του Γιάκου ο οποίος όμως διαμαρτύρεται ότι του έγινε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση της μπάλας.

Ο Μιράντα που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας.

Στη συνέχεια το ματς εξελίχθηκε σε… ροντέο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Η Αναγέννηση το άγγιξε πολλές φορές με κορυφαία τη φάση του 73′ όπου σε σέντρα του Κοζορώνη ο Γρομητσάρης στην προσπάθεια να αποκρούσει έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς!

Οι “κιτρινόμαυροι” έβγαλαν κι άλλες φάσεις με τον Αθανασιάδη και τον Σκόνδρα αλλά δεν κατάφεραν να φθάσουν στο γκολ.

Το πέτυχαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με το Λαγό, μετά από φάουλ του Κοζορώνη, αλλά όπως είδαμε στο βίντεο, σωστά ακυρώθηκε αφού ο Αλιατίδης μετά την κεφαλιά πάσα του Σκόνδρα ήταν πιο μπροστά από τους αμυντικούς της Νίκης.

Μετά από ένα δυνατό ντέρμπι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, αλλά σε καμία δεν βόλεψε το αποτέλεσμα.

Αλλωστε την ίδια ώρα που κάποιοι δίνουν ντέρμπι κάποιοι άλλοι κάνουν… υγιεινούς περιπάτους!

Δείτε πιο κάτω στο βίντεο τις καλύτερες στιγμές του αγώνα.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δ. Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Αναστασίου, Κάσσος (46’ Τοπαλίδης), Παναγιωτίδης (46’ Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης (68’ Σιαφά), Κυριακίδης, Κρητικός (62’ Ολαϊσόλα), Τζιώρας (89’ Ροχάνο), Μιράντα

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Π. Αμανατίδης): Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Γκόλιας (59’ Δημόπουλος), Λαγός, Μπάλας, Μπούζας (90’ Αλιατίδης), Πολίτης (81’ Βερνάρδος), Ελιβέλτο (90’ Μπάτροβιτς), Γιάκος (81’ Αθανασιάδης)