Τα κορίτσια του ΣΠΑΚ άλωσαν το κλειστό του “Αλκαζάρ” κερδίζοντας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής της ΕΣΠΕΚΕΛ με 3-2 σετ την ΑΕΛ (25-23,19-25, 24-26, 25-14, 12-15) και απέκτησαν, αν και νωρίς, σημαντικό πλεονέκτημα για να κόψουν το νήμα στο μαραθώνιο της Β’ Εθνικής.

Μπροστά σε μια καυτή και φέτος ατμόσφαιρα από τους οργανωμένους φιλάθλους της ΑΕΛ, η ομάδα της Καρδίτσας άντεξε, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τάι- μπρέικ.
Η γηπεδούχος ομάδα πήρε το πρώτο σέτ με 25-23 ,αν και η τοπική ομάδα προηγήθηκε 20-23 νωρίτερα.

‘Εφτασε στην ισοφάριση σε 1-1 σετ με 19-25 και επικράτησε μετά από μία συγκλονιστική ”μάχη” 24-26 στο 3ο κάνοντας το 1-2.
Η ομάδα της Λάρισας αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 2-2 και το ματς οδηγήθηκε όπως και την περσινή σεζόν στο τάι- μπρέικ.

Μόνο που αυτή τη φορά η νίκη είχε… ”κυανέρυθρο” χρώμα. αν Αν και ο ΣΠΑΚ βρέθηκε πίσω με 10 -5 με μια αντεπίθεση διαρκείας και βγάζοντας απίστευτη ενέργεια τα κορίτσια της Καρδιτσιώτικης ομάδας γύρισαν το σετ.

Με ένα επιμέρους 10-2, επικράτησαν 12-15, ‘’παγώνοντας’’ το Αλκαζάρ και πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη!