Σημαντικές επιτυχίες για άλλο έναν αγώνα κατέγραψαν οι αθλητές του Ποδηλατικού Ομίλου Καρδίτσας σε αγώνες που έγιναν στα Γιάννινα.

Αναλυτικά ο όμιλος μας ενημερώνει γι’ αυτές:

Ο Ποδηλατικός Όμιλος Καρδίτσας συμμετείχε στο πλούσιο αγωνιστικό ποδηλατικό τριήμερο που διοργάνωσε ο ΠΑΣ. Ιωαννίνων με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία, στις 03-04-05/06/2022.

Οι αθλητές του ομίλου μας συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους κατακτώντας μετάλλια και πολύ καλά πλασσαρίσματα. Την Κυριακή διεξήχθη ο Γύρος Ιωαννίνων, ένας αγώνας 96χλμ, υψομετρικής διαφοράς 2000 μέτρων, με δυνατό ανταγωνισμό και με υψηλή θερμοκρασία.

Ο αθλητής μας Νίκος Ζέγλκης μετά από επίθεση που έκανε στο 65ο χλμ, κατάφερε να κατακτήσει το Χρυσό Μετάλλιο γενικής, χαρίζοντας στον εαυτό του και στην ομάδα μας μία τεράστια νίκη. Επίσης ο αθλητής μας Αραμπατζής Δημήτρης , αν και το ταιρέν δεν του ταίραζε, μετά από έναν φανταστικό αγώνα κατέκτησε το Ασημένιο μετάλλιο στην γενική μαστερς , πρώτος Έλληνας, καθώς την πρώτη θέση κατέκτησε αθλήτης από ομάδα της Βουλγαρίας.

Στον ίδιο αγώνα συμμετείχαν οι Μακρής Γιώργος ( 7η θέση , μαστερς Α), Παπαδημητρίου Χριστόφορος ( 13η θέση μαστερς Β) και Αδαλόγλου Μάριος ( 19ος , ανδρών).
Το Σάββατο 04-06 διεξήχθη αγώνας Criterium, απόστασης 36χλμ. με υψηλή ένταση . Ο Διονύσης Κωνσταντόπουλος κατέκτησε την 5η θέση γενικής και ο Στέλιος Παπαευαγγέλου την 8η θέση γενικής.

Ο Νίκος Ζέγκλης δεν τερμάτισε λόγων προβλημάτων. Την Παρασκευή 03-06 διεξήχθη αγώνας ατομική χρονομέτρησης όπου οι αθλητές μας Νίκος Ζέγκλης και Στέλιος Παπαευαγγέλου κατέκτησαν αντίστοιχα την 5η θέση στις κατηγορίες τους.
Επιπρόσθετα ο αθλητής Τζαβέλλας Θανάσης συμμετείχε στον αγώνα αντοχής, Gran-Fondo Δελφοί – Ομφάλιος Classic και μετά από έναν δύσκολο , απαιτητικό αγώνα, με πολλά υψομετρικά και αφόρητη ζέστη τερμάτισε υγιής και με πολύ καλό πλασάρισμα.
Το ΔΣ ευχαριστεί θερμά τους αθλητές, τον προπονητή, τα μέλη, τον ΠΑΣ Ιωαννίνων, τον Μίλτο Αραμπατζή, τον Κώστα Δαλαβίκα και φυσικά τους χορηγούς μας για την στήριξη.