Χρυσό μετάλλιο και σπουδαία επίδοση του Παπαμιχαήλ στο Βαλκανικό πρωτάθλημα!

Σε εξαιρετική κατάσταση εμφανίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στο Βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην που διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας!

Δεν ήταν μόνο η πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο που αποτελεί μια μεγάλη ακόμη διάκριση, αλλά και η σπουδαία επίδοση που σημείωσε ο συμπολίτης πρωταθλητής του βάδην που πιστοποιεί την φόρμα του ενόψει των μεγάλων διοργανώσεων που έρχονται.

Τόσο για το Πανευρωπαϊκό της Ρώμης που ήδη είναι στα όρια της πρόκρισης, όσο και για το μεγάλο του στόχο, να δώσει δηλαδή το παρών για μία ακόμη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, που θα γίνουν αυτό το καλοκαίρι στο Παρίσι.

Ο μόνιμος πανελληνιονίκης πρωταθλητής μας και καλύτερος βαδιστής στην Ελλάδα όλων των εποχών, τερμάτισε στα 20 χλμ με χρόνο 1.22.32 που είναι η έκτη καλύτερη επίδοση της καριέρας του και κορυφαία για τον ίδιο κατά τη φετινή σεζόν.

Σε δηλώσεις του τόνισε: «Ήμουν πολύ καλά και ο αγώνας πήγε περίφημα. Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό εν όψει του καλοκαιριού, αφού αποκόμισα πολύτιμους βαθμούς στο ranking. Συνεχίζουμε τη μάχη…».

Πολύ καλή εμφάνιση στα 20 χλμ. έκανε και ο Γιάννης Καυκάς ο οποίος στα 37 του συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ (1:26.54) και με 1:23.25 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.