Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Αντβέρπ (1-2)

Όπως συνέβη με τον Παναθηναϊκό, έτσι και η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους “χρυσοφόρους” ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς γνώρισε και δεύτερη ήττα από την Βελγική Αντβέρπ μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια με 1-2.

Η Ενωση δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε καθαρές ευκαιρίες παρά την πίεση που άσκησε στην αρχή, ενώ οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο όπλο την πειθαρχημένη αμυντική διάταξη, δεν κινδύνευσαν σοβαρά και κατάφεραν μάλιστα να αιφνιδιάσουν όταν προηγήθηκαν με τον Κερκ στο 73′.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον… συνήθη ύποπτο, τον Αραούχο που μπήκε αλλαγή στο 90′ αλλά δεν επανέλαβε το “θαύμα” που είχε κάνει με τη Δυναμό, καθώς στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων που απέμειναν, παρά την πίεσή της, δέχθηκε και δεύτερο γκολ στην κόντρα με τον Μπαλκουισά και έτσι αποχαιρέτησε το “όνειρο” της συμμετοχής στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οπως και ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.