Πλούσια βραδιά η χθεσινή για τις ελληνικές ομάδες στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, αλλά με ανάμεικτα συναισθήματα… Από την παρέα των τριών εκπροσώπων μας στο Γιουρόπα Λιγκ και στο Κόνφερενς Λιγκ, μόνο ο ένας κατάφερε να χαμογελάσει, να πάρει την πρόκριση και να συνεχίσει στην επόμενη φάση.

Ο λόγος για τον Ολυμπιακό που παρά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη κατάφερε να πάρει το εισιτήριο μέσα στη Μπρατισλάβα μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι με 3-4!
Αντιθέτως ο Παναθηναϊκός και ο Αρης παρά την έξοχη εμφάνισή τους απέναντι σε Σλάβια και Μακάμπι αντίστοιχα δεν βρήκαν τα σκορ που θα τους έδιναν την πρόκριση.
Οι “πράσινοι” ήλθαν ισόπαλοι με 1-1 και ο Αρης κέρδισε με 2-1, αλλά αποκλείστηκε με την ήττα του στο Ισραήλ (2-0) από τη συνέχεια.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Εσπασαν καρδιές στο εθνικό στάδιο της Μπρατισλάβας με τον Ολυμπιακό να έχει… τάσεις “αυτοχειρίας” αλλά τελικά να παίρνει την πρόκριση στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι!
Οι “ερυθρόλευκοι” κατόρθωσαν να προηγηθούν στο σκόρ στο 54’ με ένα πολύ ωραίο σουτ του Ζίκερλαγκελ.

Εκεί όμως που κρατούσαν την πρόκριση, ήλθε το γκολ της ισοφάρισης για τη Σλόβαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και το ματς πήγε στην παράταση!
Πρίν το 1-1, οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όταν ο Μασούρας σημάδεψε το δοκάρι του αντιπάλου γκολκίπερ.

Στην παράταση και πάλι ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να προηγηθεί στο 101’ με τον Αγκιμπού Καμαρά μετά από κεφαλιά πάσα του Μασούρα, αλλά για μια ακόμη φορά η τραγική του αμυντική συμπεριφορά έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους που παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο μετά από αποβολή του Αμπένα (στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του αγώνα), να ισοφαρίσουν στο 108’!

Ετσι φθάσαμε στην διαδικασία της “ρώσικης” ρουλέτας όπου η ομάδα του Πειραιά παρότι βρέθηκε με μειονέκτημα χάνοντας το πρώτο πέναλτι, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη αφού οι Σλοβάκοι έχασαν δύο.

Ο παίκτης που έγραψε τον επίλογο της χθεσινής δραματικής βραδιάς ήταν ο Βαλμπουενά που ευστόχησε στο τελευταίο καθοριστικό πέναλτι και μέσα σε πανηγυρισμούς έδωσε τελικά την πρόκριση στην ομάδα του!

Ετσι ο Ολυμπιακός θα είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στη συνέχεια.

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ο πάλεψε όσο δεν έπαιρνε, έφτασε τη Σλάβια Πράγας στα όριά της, έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες (δοκάρι στο 2’), προηγήθηκε στο 58’, όμως δεν βρήκε το δεύτερο γκολ που έψαχνε ο Παναθηναϊκός και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τους Τσέχους να ισοφαρίζουν από το ολέθριο λάθος του Καμπετσή και να παίρνουν εκείνοι την πρόκριση στα play off του Europa Conference League με το τελικό 1-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Στο 58’ ο Παναθηναϊκός βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε, μετά από καταπληκτικό ένα-δύο του Χουάνκαρ με τον Τσέριν και σέντρα του Ισπανού μπακ προς τον Σπόραρ, ο οποίος τούτη τη φορά δεν αστόχησε και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Το φινάλε όμως ήταν άδοξο και ασφαλώς άδικο με όσα εξελίχθηκαν στο παιχνίδι.

Ο ΑΡΗΣ

Ο Άρης το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί εις βάρος της Μακάμπι Τελ Αβίβ στα πλέι οφ του Conference League.

Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να πήραν τη νίκη με σκορ 2-1 στη ρεβάνς, ωστόσο το 2-0 του πρώτου αγώνα έδωσε την πρόκριση στους Ισραηλινούς.
Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Γκρέι με πέναλτι στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ζάχαβι να απαντά στο 74΄κόντρα στη ροή του ματς.

Ο Ντουκουρέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Άρη, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει ακόμα ένα τέρμα που θα έστελνε το ματς στην παράταση.
Με αυτό τον τρόπο, ο Άρης ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία.

Στο 78’ ο Άντρε Γκρέι είχε σπουδαία ευκαιρία για να βάλει και πάλι τον Άρη σε μονοπάτι πρόκρισης αλλά στην τρομερή κάθετη πάσα του Μάνου Γκαρθία δεν πλάσε τον Πέρετς. Εξιλεώθηκε δύο λεπτά αργότερα με το τρομερό τακουνάκι-ασίστ στον Ντουκουρέ ο οποίος μόλις που άγγιξε την μπάλα κι αυτή κατέληξε (βασανιστικά για τη Μακάμπι) στα δίχτυα για το 2-1 (81’).

Ο Άρης ενέτεινε την πίεσή του και στο 85’ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Λούις Πάλμα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να ακολουθήσει η κεφαλιά του Γκρέι (88’) όπου ο Πέρετς είχε σωστή τοποθέτηση.

Η Μακάμπι προσπάθησε να διαφυλάξει το σκορ πρόκρισης στα τελευταία λεπτά βάζοντας ένα… πούλμαν μπροστά στην εστία του Πέρετς. Ο δε Άρης προσπάθησε απελπισμένα να βρει φάση για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά δεν κατάφερε να χτίσει φάση. Ο Άρης δεν πήρε τίποτε από τους Ματέο Γκαρσία, Καμάτσο οι οποίοι μπήκαν στο παιχνίδι για να ενισχύσουν την προσπάθεια των «κίτρινων».