Ο ΑΣΚ παρουσιάστηκε ανταγωνιστικότατος και στο φιλικό ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ που έγινε στη Θεσσαλονίκη και έχασε τη νίκη στην τελική ευθεία μη μπορώντας να κρατήσει μια διαφορά 15 πόντων που πήρε στα τελειώματα της τρίτης περιόδου!

Οι γηπεδούχοι με μια αντεπίθεση διαρκείας κυρίως στην τέταρτη και τελευταία περίοδο “ροκάνισαν” την διαφορά και κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε να περάσουν μπροστά στο σκορ και τελικά να επικρατήσουν με σκορ 80-75

Εκεί ήταν ίσως το μόνο “μεμπτό” σημείο της Καρδιτσιώτικης ομάδας, στο πως δηλαδή θα μπορούσε να κρατήσει το προβάδισμα και να ελέγξει τον ρυθμό έναντι των αντιπάλων. Κατά τα άλλα ανταποκρίθηκε πλήρως στο παιχνίδι στην έδρα ενός δυνατού αντιπάλου και δείχνει ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο “δικέφαλος” προηγήθηκε με 26-17 αλλά ο ΑΣΚ στη συνέχεια επέστρεψε και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με ελαφρύ προβάδισμα (42-43).

Η αρχή της τρίτης περιόδου ήταν η καλύτερη για το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου που κατάφερε λίγο πριν το τέλος να πάρει μια διαφορά 15 πόντων (46-61), αλλά από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε

Μ’ ενα σερί 13-0 επανήλθε στη διεκδίκηση του ματς και τελικά συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό κατόρθωσε να περάσει και μπροστά και να φθάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα 26-17, 42-43, 56-68, 80-75.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

ΑΣΚ (Αγγέλου): Μπεχάιμ  1, Πρίτζετ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελοριέ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.