Ένας συγκλονιστικός ημιτελικός έγινε στο “Σταρκ Αρένα” του Βελιγραδίου, που επιφύλαξε όμως ένα πικρό φινάλε για τον Ολυμπιακό! Οι “ερυθρόλευκοι” γνώρισαν την ήττα με ένα καλάθι τριών πόντων σε… “νεκρό” χρόνο στην τελευταία επίθεση των Τούρκων!

Ενώ είχαν κατορθώσει με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση να επιστρέψουν από το -11 βρίσκοντας το αντίδοτο στα “φαρμακερά” σουτ της περιφέρειας από την Τουρκική ομάδα, ενώ ισοφάρισαν 74-74 19 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ήλθε το σουτ του Μίτσιτς στο… “μηδέν” να δώσει τη νίκη με 74-77 και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό που θα γίνει το Σάββατο το βράδυ.

Οι 12.000 περίπου οπαδοί του Ολυμπιακού (μεταξύ αυτών και πολλοί εκδρομείς από την Καρδίτσα), δημιούργησαν μια απίστευτη ατμόσφαιρα, βοήθησαν στην ανατροπή και στην ανταγωνιστικότητα της ομάδας τους, αλλά γεύτηκαν την πίκρα στο φινάλε της αναμέτρησης.

Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης που θα διεκδικήσει και πάλι το στέμμα το Σάββατο και παρόλα αυτά όχι μόνο στάθηκαν επάξια, αλλά έχασαν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Πολλά μπορεί να πει κανείς για την τελευταία επίθεση της Εφες και για το αν θα έπρεπε να γίνει φάουλ ώστε να μην εξαντληθεί ο χρόνος.

Ωστόσο θα αδικήσει την Ελληνική ομάδα και τον προπονητή της, διότι εδώ μιλάμε για μια λεπτομέρεια. Αυτό που έλλειψε από τον Ολυμπιακό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δυο – τρία μεγάλα καλάθια που θα του έδιναν το προβάδισμα και θα άλλαζαν την ψυχολογία του αγώνα.

Πράγματι στην τελευταία επίθεση οι “ερυθρόλευκοι” ρίσκαραν, επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ για να πάρουν αυτοί την τελευταία επίθεση, αλλά τελικά ήλθε η “μαχαιριά” με τον Μίσιτς και η ήττα…

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ
Το σίγουρο είναι πως ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε χθες μια καταπληκτική παρουσία στην Ευρώπη καθώς λίγοι ήταν αυτοί που περίμεναν ότι θα πάει τόσο μακριά και θα καταφέρει να δώσει το παρών στο φάιναλ φορ.

Μάλιστα σήμερα που γράφονται αυτές οι γραμμές θα μπορούσε να είναι ο νικητής αφού όλο το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ στο φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/2 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 10 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ΜακΚίσικ 12 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ), Μπομπουά, Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόερμαν (0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πλάις 8 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 15 (1/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ασίστ).