Ισόπαλη η ΑΣΑ στο ΟΑΚΑ με ΠΑΟ "Β", άξιζε τη νίκη (2-2)

Ισόπαλο με σκορ 2-2 τελείωσε το παιχνίδι της Αναγέννησης στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας απέναντι στη δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της super league 2.

Οι “κιτρινόμαυροι” αδικούνται κατάφωρα από το σκορ, καθώς ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους, δημιούργησαν πληθώρα ευκαιριών, αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Μάλιστα δέχθηκαν δύο φορές τέρματα από τους “πράσινους” κόντρα στη ροή και την στιγμή που ήταν καλύτεροι στο γήπεδο, αλλά κατόρθωσαν να απαντήσουν και τελικά να φθάσουν στην ισοπαλία.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 30′ με τον Μπιλάλ, αφού προηγουμένως η Αναγέννηση έχασε πολλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα τη φάση του 10ου λεπτού όπου ο Πολίτης είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι του Σουρδή.

Το συγκρότημα της Καρδίτσας πάντως κατάφερε να απαντήσει στο 44′ με γκολ του Βερνάρδου και να μπει με διαθέσεις για την ανατροπή στην επανάληψη.

Και πάλι δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά και πάλι βρέθηκε πίσω στο σκορ και πάλι με τον ίδιο παίκτη (60′).

Ακολούθησε ένα μπαράζ επιθετικών προσπαθειών που έφερε τελικά τη νέα ισοφάριση στο 84′ με σουτ του Μπάτροβιτς ύστερα από προσπάθεια του Γιάκου.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχουν και πάλι να φωνάζουν για δύο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν (έχει καταντήσει ανέκδοτο). Ένα τράβηγμα του Βερνάρδου στο 70′ (όταν το σκορ ήταν 2-1) και μια κραυγαλέα ανατροπή στον Αναστασόπουλο στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Σούρδης, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος (89′ Καρβούνης), Μαρτίνης, Μαντσίνι (62′ Έμπο), Κυριόπουλος (89′ Νταμπίζας), Κρυπαράκος (62′ Φουρτάδο), Προδρομίτης, Λαμψίας, Μπιλάλ, Καραμπάς (62′ Βουτσάς).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Τσέλιος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Κοζορώνης, Μπάλλας, Μπούζας (76′ Μπάτροβιτς), Βερνάρδος (87′ Κορέλας), Πολίτης (73′ Γιάκος), Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Ελιβέλτο.