Την ήττα γνώρισε η Αναγέννηση στην Καβάλα από την τοπική ομάδα με σκορ 3-1, στο εξ αναβολής παιχνίδι που έγινε μετά από δύο αναβολές και ήταν προγραμματισμένο για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της super league 2.

Ο αγώνας είχε καθοριστική σημασία για τους γηπεδούχους αφού με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης αποχαιρετούσαν από σήμερα την κατηγορία! Τελικά είχαν περισσότερη θέληση στο γήπεδο, τους ευνόησε και η συγκυρία και πήραν δίκαια τη νίκη.

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Καβάλας ο Σαμπανίδης μόλις στο 6ο λεπτό. Η Αναγέννηση κατόρθωσε να ισοφαρίσει με σουτ του Μάνιου στο 21ο, θα μπορούσε να φθάσει και στο 1-2 με μια ευκαιρία του Αθανασιάδη, αλλά με ένα φοβερό γκολ ο Σταμέκοβιτς στο 31ο λεπτό της συνάντησης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Μακεδόνες.

Στην επανάληψη πάνω που οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ψηλά τις γραμμές τους και ετοίμαζαν και μια διπλή αλλαγή με την είσοδο των Μπιανκόνι και Πολίτη για να γίνουν ακόμη πιο επιθετική ήλθε και το τρίτο γκολ για τους Καβαλιώτες (64ο λεπτο) πάλι με τον Σταμένκοβιτς και έτσι έφθασαν στην επικράτηση και στο τρίποντο που μπορεί στον τελικό απολογισμό ν’ αποδειχθεί χρυσάφι!

Ένα παιχνίδι δηλαδή που έπρεπε να γίνει δύο φορές ή να το πάρει η Αναγέννηση τον καιρό που έπρεπε, τελικά έφθασε να διεξαχθεί την Μεγάλη Εβδομάδα και να το κερδίσει η ομάδα της Καβάλας! Απ’ αυτό το ματς που δεν έγινε τόσο τη 2η αγωνιστική, όσο και τον Ιανουάριο που είχε επαναοριστεί, χάθηκε η ευκαιρία η ομάδα της Καρδίτσας και τις δύο φορές ν’ ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας με ο,τι αυτό θα συνεπάγονταν για τη συνέχεια!

Να σημειώσουμε ότι το συγκρότημα της Καρδίτσας παρατάχθηκε στο γήπεδο με πάρα πολλές απουσίες και μάλιστα στην άμυνα επιστρατεύτηκαν παίκτες που παίζουν σε άλλες θέσεις, όπως ο Μανιός που αγωνίστηκε ως δεξί μπακ και ο Λαγός που έπαιξε στόπερ.

Επόμενο ματς για την Αναγέννηση το Μεγάλο Σάββατο με τον Ολυμπιακό “Β” στο Στάδιο της Καρδίτσας.

ΚΑΒΑΛΑ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Αρμάλας, Στίκας, Καραγιάννης (46’ Μαρινάκης), Θωμαΐδης, Αμούρ, Έμπερτ, Σαμπανίδης (75’ Ρέτσος), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς (65’ Μπελεβώνης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Γκέκας, Καρρίκι, Κοτσώνης, Γκίνη, Δημούτσος (67’ Πολίτης), Λαγός, Μπάλλας, Οικονόμου, Αθανασιάδης (67’ Μπιανκόνι), Μάνιος (79’ Πλέγας), Μπαντιμπανγκά (90’ Ζάγγος), Μπενγκόα (90’ Θεολόγης).