Ένα ακόμη… θρίλερ επεφύλαξε ο Ολυμπιακός στους οπαδούς του στα ευρωπαϊκά παιχνίδια του καλοκαιριού. Οπως και στο παιχνίδι – ρεβάνς με τη Σλόβαν στη Μπρατισλάβα, έτσι και χθες βράδυ στον επαναληπτικό με τον Απόλλωνα Λεμεσού όλα κρίθηκαν στην… έξτρα διαδικασία και στη “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι!

Μάλιστα το σενάριο κύλησε κατά τον ίδιο τρόπο με τους “ερυθρόλευκους” να παίρνουν την πρόκριση με ήρωα και πάλι τον τερματοφύλακά τους Τόμας Βάτσλικ!

Ο Τσέχος γκολκίπερ μπορεί και πάλι στο γκολ της ισοφάρισης της Κυπριακής ομάδας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα να μην είχε και την καλύτερη δυνατή αντίδραση, αλλά στη διαδικασία των πέναλτι αναδεικνύεται το πρόσωπο του αγώνα!

Εδωσε την πρόκριση με τη Σλόβαν, έκανε το ίδιο και χθες βράδυ καθως ούτε λίγο ούτε πολύ απέκρουσε τρία πέναλτι δίνοντας τελικά στην ομάδα του το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκα!

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο Καραϊσκάκης με μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της Κύπρο. Ο Γιώργος Μασούρας αντικατέστησε τον Ραντζέλοβιτς, ενώ όπως αναμενόταν βασικός ξεκίνησε και ο Χουάνγκ.
Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν αυτό που ήθελαν δηλαδή το γρήγορο γκολ. Έπειτα από γέμισμα η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Μαυρία, ο Ρέαμπτσιουκ ακολούθησε τη φάση, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα προς τον Μασούρα, ο οποίος σκόραρε.

Ο 28χρονος εξτρέμ βρήκε δίχτυα έπειτα από καιρό και το πανηγύρισε δεόντως.
Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας πήρε την μπάλα στα πόδια του και προσπαθούσε να απειλήσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτιάξει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι ερυθρόλευκοι, από την άλλη, πότε ήταν πιο πιεστικοί, πότε άφηναν μέτρα στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Κορμπεράν προσπάθησαν να φέρουν την μπάλα στην περιοχή, είτε με γεμίσματα, ενώ είχαν και κάποιες τελικές εκτός περιοχής.

Στο 37ο λεπτό ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρέαμπτσιουκ δεν κατάφερε να διώξει. Κανένας όμως μετά δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας που έφυγε έξω. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε με πρόθεση να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα, αλλά και να πιέσει ψηλότερα τον Απόλλωνα. Στο 61ο λεπτό είχε και μία καλή στιγμή με κεφαλιά του Αραμπί, έπειτα από γύρισμα του νεοεισελθόντα Λάζαρ Ραντζέλοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βατσλίκ. Απεναντίας στο 71ο λεπτό ο Κούντε εξαπέλυσε βολίδα εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.
Ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία. Στο 77′ ο Αραμπί τράβηξε πάνω του την άμυνα του Απόλλωνα, έδωσε στον Μασούρα στα δεξιά, έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχος.

Οι παίκτες του Κορμπεράν έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 89′ με Εμβιλά και τον Σισέ να μην μπορούν να σκοράρουν και τον Τζάνγκα να διώχνει πάνω στην γραμμή.
Ο Απόλλωνας στο 90ο λεπτό κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση. Έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ο Ρομπέρζ πήρε την κεφαλιά και ο Πίττας αφύλακτος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ντε Λα Φουέντε γύρισε στην περιοχή. Εκεί ο Αραμπί στόπαρε την μπάλα με το στήθος. Έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού και έφυγε ελάχιστα κόρνερ.
Το παιχνίδι είχε ανοίξει με διαδοχικά λάθη, με τους ερυθρόλευκους να μένουν και με δέκα παίκτες.

Ο Μπα ανέτρεψε τον Τζάνγκα και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 100′. Oι δύο ομάδες πάλεψαν με όσες δυνάμεις του απέμεναν, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και τα πέναλτι ήταν αναπόφευκτα. Στην ψυχοφθόρα διαδικασία είχε ήρωα τον Βάτσλικ, ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι του Απόλλωνα και οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Άβιλα, Κούντε, Εμβιλά, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ, Χουάνγκ, Αραμπί.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Γιοβάνοβιτς, Πέιμπερνς, Ρομπέρζ, Μαυρίας, Κάμας, Σαχάρ, Κόλ, Φέλιξ, Πίττας, Χέντι, Ντιγκινί.