Μεγάλη νίκη της ΑΣΑ 0-3 επί του Απόλλωνα Λάρισας

Νέα μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση η οποία πέρασε νικηφόρα με σκορ 0-3 από το γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Οι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποιώντας έξοχη εμφάνιση δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους γηπεδούχους να αμφισβητήσουν την υπεροχή τους και τη διάθεσή τους να κάνουν μία ακόμη νίκη, την τέταρτη συνολικά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος!

Επικράτησαν με εμφατικό τρόπο με 0-3 (θα μπορούσαν να αυξήσουν το σκορ ακόμη περισσότερο στο τέλος!) και έκαναν ένα ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση βρισκόμενοι πλέον σε απόσταση νίκης από τη 2η θέση που καταλαμβάνει η Λάρισα (πρώτος είναι ο ΠΑΟΚ “Β” αλλά χωρίς βαθμολογικό κίνητρο), έχοντας στο ενεργητικό τους δύο σπουδαία “διπλά” και ξεμπερδεύοντας μάλιστα με το αγωνιστικό ρεπό στον πρώτο γύρο!

Από τα πρώτα λεπτά το συγκρότημα του Περικλή Αμανατίδη μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένο να καθαρίσει με την υπόθεση νίκη. Πραγματοποίησε μια πληθωρικότατη εμφάνιση σε όλες τις γραμμές, πίεζε ψηλά, έχασε με το “καλημέρα” μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Βερνάρδο στο 4′, αλλά τα κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα με ένα γκολ – αριστούργημα του Κοζορώνη που με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο “Γ” του Οικονομόπουλου γράφοντας το 0-1.

Η Αναγέννηση δεν συμβιβάστηκε με το γκολ αυτό συνέχισε να παίζει τον Απόλλωνα στο μισό του γηπέδου, αλλά παρολίγο να ισοφαριστεί στο 25′ οταν ο Σιατραβάνης σε μια αντεπίθεση σημάδεψε το δοκάρι του Γκέκα και ο ίδιος παίκτης στο 33′ μ ενα καλό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Καρδιτσιώτη γκολκίπερ.

Προηγήθηκε μια ακόμη καλή ευκαιρία του Λαγού με ένα ωραίο σουτ στο 16′ που έφυγε λίγο έξω.

Το 0-2 του Βερνάρδου ύστερα από θαυμάσιο συνδυασμό από αριστερά του Σβεντάνοφ με τον Ριέρα και ασιστ του τελευταίου στην εκπνοή του ημιχρόνου, ήλθε να θεμελιώσει τη νίκη της ομάδας.

Στην επανάληψη κι αφού ο Απόλλων δεν μπήκε ξανά στο παιχνίδι με την ευκαιρία στο 47′ όπου ο Γκέκας έκανε μια έξοχη απόκρουση σε προσπάθεια του Σταμάτη, η Αναγέννηση ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό, δεν κινδύνευσε καθόλου και έφθασε στο τέλος (90′) και στο τρίτο γκολ μετά απο πλασέ του Αθανασιάδη και ύστερα από ασίστ του Αναστασόπουλου.

Θα μπορούσε να φθάσει και στο 0-4 αν ο Αλιατίδης σε ωραία κεφαλιά δεν σημάδευε το δοκάρι του γκολκίπερ της Λαρισινής ομάδας.

Οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν από μια δύσκολη έδρα που παραδοσιακά δεν τους πάει καλά, είχαν τον κόσμο καντά τους (εντυπωσιακή παρουσία των Καρδιτσιωτών) και παρότι δεν έχουν παίξει ακόμη στη φυσική τους έδρα πρωταγωνιστούν!

Δεν υπάρχει υστερήσαντας καθώς άπαντες ανταποκρίθηκαν και με το παραπάνω στο ρόλο τους. Ο Απόλλων παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που έκανε υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Διαμαντόπουλος, Σκύφτας): Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης (46′ Χουμόλι), Ζαχαράκης, Σιατραβάνης, Ντουλγκέροφ, Μπαλογιάννης, Ποτόσογλου, Κοντρέρας, Ντ’ Αγκοστίνο, Κοτσιανούλης, Σταματής

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Κοζορώνης (90′ Β. Θεολόγης), Λαγός, Ριέρα (82′ Γιάκος), Αλιατίδης, Γκόλιας, Βερνάρδος (82′ Αθανασιάδης), Μπάλλας (90′ Πρίκας), Τσβετάνοφ (82′ Κάρδαρης) .