Μεγάλο «διπλό» στο Βόλο στον αγώνα με τη Νίκη ο ΓΣ Σοφάδων (58-62)!!!

Ο ΓΣ Σοφάδων πέτυχε μια μεγάλη νίκη με 58-62 στη Νέα Ιωνία επί της Νίκης Βόλου,για το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής, που ήταν η 8η φετινή και η 3η εκτός έδρας.

Μια επιτυχία που θα μπορούσε να έρθει πιο άνετα, κι αυτό γιατί για 35′ η Σοφαδίτικη ομάδα είχε σημαντικό προβάδισμα που έφτασε ακόμη και στους 15 πόντους 8 περίπου αγωνιστικά λεπτά πριν το τέλος! Οι γηπεδούχοι μείωσαν στα τελευταία δευτερόλεπτα ακόμη και στο καλάθι, με την ομάδα όμως του Ν. Κακλαμάνου να κρατάει το προβάδισμα και να φεύγει με μια σπουδαία νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι πήραν διαφορά ακόμη και εννιά πόντων (4-13, 6-15) και το τελείωσαν στο +7 (23-20), ενώ στη δεύτερη περίοδο μεγάλωσαν την απόσταση στο +14 . Μάλιστα, τελείωσαν το πρώτο μέρος με ένα σερί 0-7, μετατρέποντας το 22-29 σε 22-36.

Στην 3η περίοδο ο Γυμναστικός είχε διαρκώς διψήφια διαφορά, αλλά η Νίκη πλησίασε στους επτά (39-46).Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δέχθηκαν αντιαθλητικό φάουλ και ο πάγκος που διαμαρτυρήθηκε έντονα, δέχθηκε τεχνική ποινή .Με 3/3 βολές η Σοφαδίτικη ομάδα πήγε στο +10 (39-49) και στο 30′ 41-51.

Στο 32’ ο Γυμναστικός έφτασε στη μέγιστη τη διαφορά τους, στο +15 (41-56) και έδειχνε να καθαρίζει το ματς. Ωστοσο μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν ρίχνοντας σταδιακά τη διαφορά (50-60).Με διαδοχικούς πόντους από τρίποντο και ελ. βολές μείωσαν στους 4 (56-60), στα 2.20’ πριν το τέλος και 1.23′ πριν το τέλος στο καλάθι (58-60), ολοκληρώνοντας σερί 8-0.

Ο ΓΣ Σοφάδων είχε άστοχη επίθεση και οι γηπεδούχοι 45″ αστόχησαν σε τρίποντο! Ένα κλέψιμο που εξελίχθηκε σε αιφνιδιασμό με κάρφωμα του Καμπερίδη στα 7″ πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 58-62 και ουσιαστικά τελείωσε το …θρίλερ υπέρ του ΓΣ Σοφάδων.

Οι Παππάς και Καμπερίδης από τους νικητές έβαλαν 13 ποντους, με τον πρώτο σκόρερ του 2ου ομίλου Καπετάκη να προσθέτει άλλους 12. Μετά και τη νίκη αυτή βρέθηκε στην 4η θέση της κατάταξης και θα ακολουθήσει το πολύ μεγάλο παιχνίδι εντός έδρας με τον Βίκο Ιωαννίνων,που είναι στην πρώτη τριάδα της κατάταξης. Δεκάλεπτα: 13-20, 22-36, 41-51, 58-62.

Γ.Σ Σοφάδων (Κακλαμάνος): Καπετάκης 28 (5), Αναστασόπουλος 9 (3), Παππάς 17 (4), Καμπερίδης 6, Δήμος 8 (1), Μπουντούρης 5 (1), Τριανταφύλλου 4 (1), Μακρής 4, Νικολής, Λαφτσίδης.