Με νίκη έκλεισε τη σειρά των φιλικών αγώνων μία εβδομάδα πριν την έναρξη των υποχρεώσεών της για το πρωτάθλημα της super league 2 η Αναγέννηση.

Στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο των Σοφάδων οι “κιτρινόμαυροι” που έπαιξαν χωρίς τους Ριέρα και Ντογκού (παρακολούθησαν τον αγώνα από την εξέδρα) που προστατεύτηκαν για προληπτικούς λόγους καθώς αντιμετώπιζαν μικροενοχλήσεις, επικράτησαν με σκορ 1-0 της Καστοριάς με ένα θαυμάσιο γκολ που πέτυχε με ατομική προσπάθεια ο Βερνάρδος στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν και το καλό διάστημα της ομάδας, αφού στο πρώτο μέρος παρότι είχε την υπεροχή δυσκολεύτηκε να βρει σημαντικές φάσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Καστοριάς.

Οι παίκτες της Αναγέννησης πανηγυρίζουν το ωραίο γκολ που πέτυχε ο Βερνάρδος…

Στο πρώτο μέρος ο Αμανατίδης ξεκίνησε την ενδεκάδα με τους Γκέκα, Κάρδαρη, Αλιατίδη, Σκόνδρα, Πρίκα, Λαγό, Κοζορώνη, Ξύδα, Γιάκο Στεφάνοφ και Αθανασιάδη.

Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα της Καρδίτσας είχε την υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε καλές φάσεις.

Στην επανάληψη μπήκαν ακόμη οι Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Γκόλιας, Δημόπουλος, Σταμόπουλος, Βερνάρδος, Θεολόγης, Γκινής και Μπάλας και η εικόνα βελτιώθηκε κατά πολύ.

Υπήρξε για ένα διάστημα δημιουργία, βγήκαν φάσεις (κυρίως από την αριστερή πλευρά με ωραίες πάσες του Δημόπουλου και την ταχύτητα του Σταματόπουλου), και μία απ’ αυτές κατέληξε σε γκολ με μια ωραία κίνηση του Βερνάρδου και άψογο πλασέ.