Το τρίτο εντός έδρας παιχνίδι στη διαδικασία των play out της super league 2 δίνει σήμερα το απόγευμα η Αναγέννηση…

Υποδέχεται στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της έξτρα αυτής διαδικασίας στην οποία θα κριθεί η παραμονή στην κατηγορία, την Κοζάνη, μία από τις κύριες ανταγωνίστριες στη “μάχη” που έχει ανάψει για τα καλά.

Η βαθμολογική κατάταξη δίνει όλες τις απαντήσεις ως προς την κρισιμότητα της αναμέτρησης. Η Αναγέννηση με 19 βαθμούς βρίσκεται στην 4η θέση (ισοβαθμώντας με τον Καμπανιακό που όμως υπερτερεί διότι κέρδισε το πρώτο ματς στο Στάδιο) και η αντίπαλός της έναν μόλις πιο κάτω (18).

Αιολικός 15

Σήμερα παίζουν: Αναγέννηση – Κοζάνη, ΠΑΟΚ “Β” – Καμπανιακός και Ηρακλής – Αιολικός

Δεν θέλει, λοιπόν βαθιά… ανάγνωση για να καταλάβουμε ότι η νίκη για τους “κιτρινόμαυρους” του Γιώργου Τυριακίδη είναι μονόδρομος.

Είναι βέβαιο, αν κρίνουμε από την κινητικότητα που υπάρχει και στα εισιτήρια αλλά και στις συζητήσεις, ότι το γήπεδο θα έχει πολύ κόσμο και η Καρδίτσα θα σταθεί πλάι στην μεγαλύτερη εκπρόσωπό της στη δύσκολη προσπάθεια που έχει να βγάλει εις πέρας μεχρι να φθάσει στο ζητούμενο.

“Όλοι μαζί, ένας στόχος” είναι το σύνθημα. Η ομάδα βεβαίως με τους ποδοσφαιριστές της στον αγωνιστικό χώρο είναι αυτή που μπορούν να μετουσιώσουν την ενέργεια που θα πάρουν από την εξέδρα και να φθάσουνσ το πολυπόθητο τρίποντο.

Αν καταφέρουν και κερδίσουν κάνουν ένα αποφασιστικό βήμα για την επίτευξη της παραμονής ενόψει των τεσσάρων αγώνων (Καμπανιακός έξω, Ηρακλής έξω, Αιολικός και ΠΑΟΚ “Β” μέσα) που υπολείπονται για να ολοκληρωθεί η περίεργη, αλλά και ψυχοφθόρα όπως εξελίσσεται σεζόν.

Η προετοιμασία ολοκληρώθηκε και οι παίκτες πρέπει να είναι αποφασισμένοι και δυνατοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό αύριο απέναντι σε μία ομάδα που θα διεκδικήσει κι αυτή το καλό αποτέλεσμα για να κρατηθεί “ζωντανή” στην παραμονή.

Θυμίζουμε ότι στον αγώνα του πρώτου γύρου η Κοζάνη είχε επιβληθεί με γκολ του πρώην “κιτρινόμαυρου” Ευριπίδη Γιάκου με τρομερό φάουλ στα τελευταία λεπτά με τους “κιτρινόμαυρους” να είναι πολύ καλύτεροι σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά χωρίς γκολ, ενώ στα παιχνίδια της κανονικής περιόδου πάλι οι “κόκκινοι” του Διγκόζη επιβλήθηκαν στην έρδα τους με το ίδιο σκορ (με πέναλτι) ενώ στην Καρδίτσα το ματς τελείωσε ισόπαλο (1-1). Με την Αναγέννηση να χάνει σωρεία απίστευτων ευκαιριών στις καθυστερήσεις.

Ο  αγώνας όπως και οι άλλοι δύο της 6ης αγωνιστικής θα ξεκινήσουν στις 4 το απόγευμα…