Σπουδαία νίκη η Αναγέννηση με «χρυσό» σκόρερ τον Νίκο Γκόλια! (1-0)

Με χρυσό σκόρερ τον Νίκο Γκόλια στο 41ο λεπτό η Αναγέννηση πέτυχε σπουδαία νίκη με 1-0 απέναντι στη Νίκη Βόλου, στο AEL FC Arena, φθάνοντας στην τρίτη φετινή στον Βόρειο όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι υποχρεώθηκαν σε ένα ακόμη παιχνίδι να αγωνιστούν ως γηπεδούχοι εκτός… Καρδίτσας, κατάφεραν παίζοντας με πάθος και αποφασιστικότητα να πάρουν το τρίποντο και να δώσουν χαρά στους φιλάθλους που βρέθηκαν κοντά και ενίσχυσαν την προσπάθειά τους.

Ήταν ένα ενενηντάλεπτο (100λεπτο για ν’ ακριβολογούμε με τις καθυστερήσεις που κρατήθηκαν στο τέλος από τον ρέφερι) με όλα τα χαρακτηριστικά της Θεσσαλικής κόντρας ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν έχουν σημαντικές αγωνιστικές διαφορές!

Ωστόσο την διαφορά την έκανε η ψυχή των “κιτρινόμαυρων” που σε κάθε σημείο της αναμέτρησης έδειξαν με τον πιο σαφή τρόπο ότι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Πρόκειται για μια μεγάλη νίκη διότι ήλθε σ’ ένα ντέρμπι αλλά και με συνθήκες αντίξοες αφού στερήθηκαν την έδρα τους για μία ακόμη αγωνιστική.

“KIΤΡΙΝΟΜΑΥΡΟ” ΑEL FC ARENA

Ωστόσο οι 400 περίπου φίλαθλοι της Αναγέννησης που έδωσαν το παρών και ιδιαίτερα το δυναμικό κομμάτι των ultras που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν και να φωνάζουν συνθήματα, ήταν ένας ακόμη παράγοντας που έγειρε την πλάστιγγα υπερ των παικτών του Περικλή Αμανατίδη.

Το AEL FC ARENA έγινε… “κιτρινόμαυρο”!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αναγέννηση ξεκίνησε πολύ ζωηρά στην αναμέτρηση πιέζοντας ψηλά και κατάφερε να κυριαρχήσει και να δημιουργεί προϋποθέσεις που όμως δεν ολοκληρώνονταν με μια καθαρή ευκαιρία.

Η Νίκη Βόλου σ’ αυτό το διάστημα, αν και είχε κι αυτή ψηλά τις γραμμές της, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήλθε στο 19′ με τον Σβεντάνοφ που βγήκε σε θέση τετατετ αλλά έχασε το κοντρόλ την κρίσιμο στιγμή.

Από τον τραυματισμό του Σκόνδρα και την αναγκαστική αλλαγή του με τον Γκόλα (25′) η Νίκη άρχισε να ξεθαρρεύει και να  βγαίνει μπροστά αγγίζοντας το γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Ροχάνο στο 29′ (ύστερα από φάουλ του Μιράντα) και στο 36′ με τον Νέστορα Γκέκα να πραγματοποιεί απίθανες επεμβάσεις. Ιδιαίτερα στην πρώτη απέκρουσε εξ επαφής γλιτώνοντας το 0-1!

Ενα από τα εξαίσια κόρνερ του Κοζορώνη στο 41′ ήταν ο… προπομπός για να έλθε το “χρυσό” γκολ του Νίκου Γκόλια! Την πρώτη προβολή έκανε ο Μπάλλας στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαγκιτς και στην επιστροφή απο κοντά ο Καρδιτσιώτης αμυντικός την έστειλε στα δίχτυα μέσα σε… φρενίτιδα ενθουσιασμού στην εξέδρα!

Η επανάληψη ήταν όπως την αναμέναμε. Η Νίκη πήρε την κατοχή, αλλά προσπάθησε μόνο με γεμίσματα να εκμεταλλευτεί τους επιθετικούς της, κάτι που δεν αποτέλεσε πρόβλημα για την εστία του Γκέκα και τους αμυντικούς της Αναγέννησης! Αν εξαιρέσουμε μια φάση με τον Σιαφά στο 56′ που δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα προς το τέρμα δεν έχουμε καμία άλλη απειλή από τους Βολιώτες.

Αντίθετα, η Αναγέννηση θα μπορούσε να βρει και το δεύτερο γκολ στην κόντρα και κυρίως ε μια φάση που ξεδιπλώθηκε εξαιρετικά με εναλαγές της μπάλας το Κοζορώνη, Λαγού, Ριέρα, και σουτ του Βερνάρδο απο καλή θέση που εξουδετέρωσε ο μπάσκετ!

ΣΤΟ… ΚΟΚΚΙΝΟ

Το ματς ολοκληρώθηκε με την αγωνία να χτυπά κόκκινο από τα 10λεπτά καθυστερήσεων που έδειξε ο διαιτητής Φουστανάς (ελέγχεται για κάποιες αποφάσεις που όμως δεν καθόρισαν την αναμέτρηση) και στο τέλος να ξεσπούν όλοι σε πανηγυρισμούς!

Συγκλονιστικοί, με κατάθεση ψυχής όλοι οι παίκτες της Αναγέννησης που έκανε και δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς μετά τον Σκόνδρα τραυματίστηκε στην επανάληψη και ο Κοζορώνης.

Στο ματς μπήκαν οι Γιάκος, Αθανασιάδης, Αλιατίδης, που έδωσαν κι αυτοί ό,τι μπορούσαν και συνέβαλαν στο να διατηρηθεί η πολύτιμη νίκη και το τρίποντο που φέρνει την ομάδα στην κορυφή με 9 βαθμούς!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Π.Αμανατίδης) : Γκέκας, Αναστασόπουλος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Σκόνδρας (25’ λ.τρ. Γκόλιας), Κοζορώνης (69’ λ.τρ. Αθανασιάδης), Λαγός, Ριέρα (80’ Γιάκος), Βερνάρδος, Μπάλλας, Τσβετάνοφ (80’ Αλιατίδης).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Α. Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Ανδρέου, Κάσσος, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (67’ Μορέιρα), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Μιράντα, Ροχάνο (46’ Μιλούνοβιτς), Σιαφά.