Στην κορυφή της Ευρώπης οι νέοι του Ολυμπιακού, κέρδισαν τη Μίλαν (3-0)!!!

Για πρώτη φορά Ελληνική ομάδα ποδοσφαίρου σε οποιοδήποτε διασυλλογική διοργάνωση, κατακτά την κορυφή της Ευρώπης! Το έκανε η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού που κέρδισε τη Μίλαν στον τελικό που έγινε στη Νιόν με σκορ 3-0 και πήρε το τρόπαιο!

Αναμφίβολα μία πολύ μεγάλη στιγμή όχι μόνο για τον συγκεκριμένο σύλλογο, αλλά για το Ελληνικό ποδόσφαιρο και μία ηχηρή απάντηση σε όλους που έχουν απαξιώσει τον Ελληνα ποδοσφαιριστή παίζοντας το παιχνίδι των μάνατζερ!

Στο 58ο λεπτό ο Σταλμάχ έκανε χέρι μετά από την κεφαλιά του Κωστούλα και δόθηκε μέσω VAR το πέναλτι. Στο 60ό λεπτό ο Μουζακίτης μετά από εκτέλεση πέναλτι και μάλιστα εξαιρετική έκανε το 1-0. Το πέναλτι κέρδισε ο Κωστούλας έπειτα από κεφαλιά πάνω στο χέρι του Σταλμάχ που δόθηκε έπειτα από έλεγχο VAR.

Στο 61ο λεπτό ο Παπακανέλλος έκανε φοβερή κίνηση πάνω στον Σταλμάχ και μετά από ντρίμπλα και σουτ έκανε το 2-0 από κοντά.

Στο 68ο λεπτό ήρθε το 3-0 με ένα αδιανόητο γκολ του Μπάκουλα! Ο Κουτσογούλας έβγαλε τη σέντρα και ο νεαρός χαφ με απίστευτο ψαλίδι νίκησε τον Γάλλο γκολκίπερ για το 3-0!!!

Tα παιδιά που έπαιξαν και πλέον έχουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88′ Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72′ Δάμα), Παπακανέλλος (76′ Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88′ Γατόπουλος) και Κωστούλας.