Θρίαμβος για τους Τιτάνες με τη νίκη επί των Τρικάλων (72-62)

«ΓΚΕΛΑΡΕ» Ο ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Μεγάλη νίκη μέσα στο ‘’καυτό’’ και γεμάτο κλειστό του Παλαμά κερδίζοντας 72-62 τον φιλόδοξο φέτος ΑΟ Τρίκαλα, βάζοντας τις βάσεις για είσοδο στα πλέι-οφ του ομίλου ! Οι ‘’κυανόλευκοι’’ έπαιξαν με πάθος και ψυχή και έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη.

Βασίστηκαν στην εξαιρετική τους άμυνα και ‘’χτύπησαν’’ στους αιφνιδιασμούς. Mε εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο (7-10) πήραν το προβάδισμα στη συνέχεια (21-16) και κλείνοντας στο +11 (37-26) στο ημίχρονο. Η Παλαμιώτικη ομάδα βγάζοντας την ίδια ενέργεια και στην επανάληψη, διατήρησε τη διαφορά (50-43 στο 30′) και πανηγύρισε στο τέλος μία μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-26, 50-43, 72-62.

Τιτάνες Παλαμά (Φλώρος): Τσούμας Γ. 4, Μάνος 4, Σαριμπαλίδης 13 (3), Σφακιανός, Λάιος, Φαλιάκης, Λολας 16, Αντώνιου 8(2), Τσούμας Σ. 23(3), Αρχοντούλης 2, Χασιώτης, Μπουσκολίτης 2.

«ΓΚΕΛΑΡΕ» Ο ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ

Με ήττα για τον ΓΣ Σοφάδων και νίκη για τους Τιτάνες κύλησε η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής..

Στο Κλειστό των Σοφάδων ο Γυμναστικός Σοφάδων έχασε με 71-87 από την ομάδα των Ιωαννίνων BC και μαζί μια μεγάλη ευκαιρία μετά και τις ήττες των υπολοίπων της κορυφής να ξαναβρεθούν στην κορυφή. H τοπική ομάδα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων για τα δεδομένα του αγώνα γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχοι, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που έκαναν το παιχνίδι της ζωής τους και ήταν πολύ εύστοχοι. Η Γιαννιώτικη ομάδα ήταν μπροστά από την πρώτη περίοδο και ξέφυγε με 20 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (33-54), σε ένα διάστημα που η Σοφαδίτικη ομάδα δέχθηκε 32 πόντους.

Το τοπικό συγκρότημα δεν κατάφερε να αντιδράσει στο β΄ημιχρονο με τη διαφορά να παραμένει σε μεγάλα επίπεδα και να έρχεται μία εκτός ”προγράμματος ήττα” και σε σε μία κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-22,33-54,50-72, 71-87.

ΓΣ Σοφάδων (Παππάς Σπ. ): Παππάς Κ. 16 (2), Παπαϊωάννου 10 (1), Αλεξιάδης 18 (4), Κακλαμάνος 14 (1), Αναγνωστόπουλος 5 (1), Ζωιτσάκος 2, Θέος 4, Δίκαρος 2.

Οι φωτογραφίες από το ντέρμπι των Τιτάνων Παλαμά με τα Τρίκαλα όπου ο φακός του “ΝΕΟΥ ΑΓΩΝΑ” έδωσε το παρών.