Βήμα παραμονής στη Β' Εθνική για την AΣΑ BC!

Η Αναγέννηση Καρδίτσας νίκησε 79-73 τον Ναύαρχο Βότση στο πρώτο παιχνίδι των πλέι άουτ του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής του μπάσκετ και έκανε το 2-1 στη σχετική σειρά των αγώνων για την παραμονή στην κατηγορία.

‘Ετσι θα χρειαστεί άλλη μία , είτε το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη , είτε στο τελευταίο ματς στην Καρδίτσα, για να πετύχει την παραμονή στην κατηγορία. Παρότι το παιχνίδι έγινε ”κεκλεισμένων των θυρών” το συγκρότημα του Βασίλη Κρομμύδα έδειξε μεγάλη αποφασιστικότητα και κατάφερε να πάρει το ματς.

Οι ”κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν 24-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν και να κλείνουν 41-43 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Αναγέννηση κατάφερε να γυρίσει από το -5 και να κλείσει 64-59 για να μεγαλώσει τη διαφορά στο +11 στα μέσα της δ΄περιόδου, φτάνοντας στην επικράτηση 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-43, 64-59, 79-73