Έδωσε με αξιοπρέπεια τη μάχη της η Αντιγόνη στο Παρίσι

Σαράντα πέντε αθλήτριες κατόρθωσαν να βρίσκονται στον τελικό των 20χιλιομετρων βάδην στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη, τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Μεταξύ αυτών και η δική μας Αντιγόνη Ντρισμπιώτη που έδωσε τη μάχη της, προσπάθησε – όπως πάντα – για το καλύτερο δυνατό και τερμάτισε τελικά στην 22η θέση σε 1.31.33.

Σε μία επίπονη κούρσα, μέσα σε αφόρητη ζέστη  στο Τροκαντερό με φόντο τον πύργο του Άιφελ η Καρδιτσιώτισσα πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου, προσπάθησε, όπως το υποσχέθηκε και έδωσε τον αγώνα της.

Έμεινε στο δεύτερο γκρουπ με την τακτική της στην αρχή του αγώνα (27η), φορτσάρισε μετά το 10ο χιλιόμετρο, όπως το συνηθίζει, έφθασε κάποια στιγμή και στην 18η θέση, αλλά τελικά τερμάτισε στην 22η.

Όπως το επισημάναμε στην προαναγγελία, δεν έχει να αποδείξει τίποτα με όλα όσα έχει κάνει ήδη καθώς έχει διασφαλίσει διαχρονικά μία θέση στην ελίτ του παγκόσμιου βάδην.

Απόλαυσε τη διαδρομή της και τερμάτισε με το γνωστό χαμόγελό της κάνοντας και μία βαθιά υπόκλιση στον κόσμο που την καταχειροκρότησε, έχοντας την Ελληνική σημαία αγκαλιά!

Μόνο μπράβο, λοιπόν, αξίζουν στη συμπολίτισσα που τόσες χαρές έχει προσφέρει με την υπερβατική της προσπάθεια στην πόλη και στην Ελλάδα.

Mεγάλη νικήτρια στον αγώνα που πήρε το χρυσό μετάλλιο, η Κινέζα Γιανκ, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ισπανίδα Πέρεθ και η Μόντακ από την Αυστραλία στην τρίτη.

ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ «ΑΝΤΙΟ»

Στις δηλώσεις που έκανε στο τέλος του αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ η Αντιγόνη δεν έκρυψε την συγκίνησή της, δήλωσε ότι ήταν η τελευταία συμμετοχή σε Ολυμπιακούς αγώνες και ευχαρίστησε όσους τη στήριξαν.

Αναλυτικά τόνισε:

Κλαίω δύο μέρες τώρα, δεν μπορώ να συμμαζέψω τα συναισθήματά μου. Δεν ξέρω καν τι θέση έχω, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένη με βάση τη χρονιά που είχα. Όταν ένας αθλητής έχει πρόβλημα στο σώμα του, έχει πρόβλημα μετά και στο μυαλό του. Είμαι καλά τώρα. Έκανα μια αξιοπρεπή εμφάνιση στον τελικό. Φεύγω.

Το Παρίσι μού αφήνει κάτι γλυκό. Όλη αυτή η εμπειρία, από την πρώτη στιγμή που αγωνίζομαι. Είχα πάντα ανοδική πορεία. Οπότε σίγουρα φεύγω με το κεφάλι πολύ ψηλά. Έχω να θυμάμαι πολλά όμορφα πράγματα. Αυτός ο όμορφος ανταγωνισμός. Αυτά τα συναισθήματα μόνο ο αθλητισμός μπορεί να στα χαρίσει“.

Σε ερώτηση για το τι σημαίνει το “φεύγω” που ανέφερε, απάντησε: “Το “φεύγω” είναι “φεύγω”. Είναι η τελευταία μου συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Ευχαριστώ για την στήριξη. Μπορεί να μην χαρήκατε με το αποτέλεσμα μου, αλλά σας ευχαριστώ για την στήριξη“.