Μετά από μία παρατεταμένη… βαθμολογική ανομβρία και ένα σερί με πέντε ήττες η Αναγέννηση, βρήκε το δρόμο για τις επιτυχίες και επικράτησε με σκορ 2-1 του Απόλλωνα Πόντου στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας στον αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της super league 2.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν κυρίαρχοι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 29′ με γκολ του Ρούνεϊ ύστερα από προσπάθεια ενός παλιού γνωριμου του Σουντουρά!

Παρά την καθολική υπεροχή δεν είχαν απαντήσεις στο πρώτο ημίχρονο μπροστά από την εστία του πρώην παίκτη της ομάδας Βαγγέλη Πίτκα, αλλά τα κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτα στο 59′ όπου ο Μπιανκόνι με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ύστερα από κόρνερ (το ένατο!!!) του Καρανίκα και στη συνέχεια στο 66′ με μια γκολάρα του Κλάους Αθανασιάδη που με σουτ “δυναμίτη” μέσα από την περιοχή ύστερα από θαυμάσια ασίστ του Κουτρομάνου!

Η ομάδα της Καρδίτσας θα μπορούσε ν’ ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ με μια μεγάλη ευκαιρία του Καρανίκα που νικήθηκε σε τετατετ από τον Πίτκα, ενώ στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης παρά την προσπάθεια των Θεσσαλονικέων να αντιδράσουν τα γκολποστ του Νέστωρα Γκέκα δεν κινδύνευσαν ούτε μία φορά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Γκέκας, Κουτρομάνος, Γκόλιας (83′ Μάνιος), Καρρίκι, Γκουγκούδης, Λαγός, Μπάλλας, Καρανίκας (89′ Μπαντιμπαγκά), Γκίνη, Μπιανκόνι (90′ Ζάγκος), Αθανασιάδης (83′ Πολίτης)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πίτκας, Ρούνεϊ, Ενομό, Νασέρ, Παπαϊωάννου (22′ Σουντουρά), Τσιμίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης (69′ Καλαϊτζίδης), Φράγκος (60′ Λουφάκης), Ιντζίδης, Ελέ.