Την ήττα στις λεπτομέρειες και από ένα “νεκρό” διάστημα στην τρίτη (και καθοριστική όπως αποδείχθηκε) περίοδο, γνώρισε ο ΑΣ Καρδίτσας στο παιχνίδι που έδωσε στην Πάτρα με τον δυνατό Προμηθέα με σκορ 76-66.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ανταποκρινόμενη στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 20-14, κατόρθωσε με ένα 0-9 να περάσει μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο και να φθάσει να προηγείται ακόμη και με δέκα πόντους διαφορά κλείνοντας το πρώτο μισό με 27-35.

Σ αυτό το διάστημα λειτούργησε πολύ καλά και στην άμυνα και στην επίθεση αλλά ο Προμηθέας κατόρθωσε στην τρίτη περίοδο να “ξυπνήσει” να πραγματοποιήσει μια αντεπίθεση προεξάχοντος του Λιθουανού Κουλμπόκα κι όχι μόνο να εξανεμίσει την διαφορά, αλλά με ένα επι μέρους 32-16 να πάρει και τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια των “κυανολεύκων” να γυρίσουν την κατάσταση δεν τα κατάφεραν και η αιτία κατά τη γνώμη μας ήταν τα πολλά εύκολα λάθη (20 τον αριθμό) που έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους για περισσότερες κατοχές στο κρίσιμο διάστημα του αγώνα και τελικά τους οδήγησαν στη νίκη.

Παρόλα αυτά είδαμε μία ακόμη ανταγωνιστική εμφάνιση από τον ΑΣΚ που πείθει ότι αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό την προσπάθεια στο τέλος μπορεί να καταφέρει να πετύχει το μεγάλο στόχο της παραμονής.

Η χημεία είναι το πρώτο ζητούμενο, όπως χαρακτηριστικά τόνισε ο Παπανικολόπουλος στο τέλος της αναμέτρησης και η ομάδα την αποκτά σιγά – σιγά ώστε να παίρνει αυτό που αξίζει στο γήπεδο.

Επόμενη σπουδαία αναμέτρηση με το Περιστέρι στο “Γιάννης Μπουρούσης”.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 11 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος, Σίμπσον 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χογκ 13 (6/8 δίποντα), Κουλμπόκα 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 6 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Τόμασον 6 (1/9 σουτ, 4 ασίστ)
ΑΣΚ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 9 (3/6 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 12 (5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκιουσέλης 3 (1), Γουέστ 6 (2), Γκάλινατ 17 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές), Πριτζέτ 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 σουτ), Αθηναίου 4, Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/34 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 23/28 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΣΚ: 15/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 12/22 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη.